Ова е РЕЦЕПТ НА ЛЕТОТО! Панакота со малини, торта по која сите се ПОЛУДЕА! (ВИДЕО)

6 јули, 2021
e8643d26e8fd2151eee6a23c797fd3f5d3bd7eac

Освежителна овошна панакота (Пана Кота) направена од свежо овошје, совршена за топол летен ден.

Панакота, што во превод значи варена павлака, е италијански кремаст и лесен десерт кој се подготвува од слатка павлака и шеќер, а се згуснува со желатин.

Можете да го ароматизирате десертот по ваш избор, а ванилата и јагодата одат најдобро.

Состојки:

500 мл слатка павлака

2 дл млеко

5 лажици шеќер

1 кесичка ванилин шеќер

1 кесичка желатин

4 лажици вода

300 гр малини (може и јагоди)

3 дл вода

5 лажици шеќер

30 г желатин

Подготовка:

Прелијте го желатинот со вода и оставете го да набабри.

Ставете павлака, млеко и шеќер во тенџере и почекајте да зоврие. Повремено мешајте.

Напомени:

Панакотата се прави од слатка павлака, затоа се нарекува така. Но, се подразбира дека можете да ја направите како што сакате – можете да комбинирате павлака со млеко. Прилагодете ја количината на шеќер по вкус. Наместо малини , можете да користите друго црвено овошје или мешавина.

Кога ќе проврие, тргнете го од оган, а потоа измешајте ванилин шеќер и желатин. Промешајте за да се раствори желатинот.

Истурете ја смесата во калапи или чаши.

Оставете да се олади на собна температура, а потоа ставете го во фрижидер да се зацврсти.

Ако брзате, ставете го во фрижидер или во замрзнувач. За слојот со малини, ставете малини, шеќер и 2 дл вода во тенџере.

Кога ќе зоврие, измешајте го желатинот разматен во 1 дл вода.

Гответе неколку минути на тивок оган, мешајќи. Изладете ја смесата со повремено мешање, а потоа прелијте ја зацврснатата панакота.

Повторно ставете во фрижидер да се излади сè убаво. Кога ќе служите, украсете по желба.

Еве предлог за уште еден начин на подготовка:

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi