Палачинки сирники со џем (РЕЦЕПТ)

30 август, 2021
f0d553b6e3a18e7d534ea9bc0e2bd9b769adb693

Ако сакате палачинки, овој руски рецепт за палачинки со урда – сирники е вистинскиот за вас.

Потребно е:

500 гр урда
2 јајца
20 гр шеќер
100 гр брашно + 50 гр брашно од леб
50 гр путер или 3 лажици масло
вреќа ванилин шеќер

Меко тесто?
Не грижете се дали вашето тесто е меко, така треба да биде, не додавајте повеќе брашно.

Подготовка:

Ако сирењето е премногу меко и има премногу сурутка, исцедете го преку газа претходната ноќ. Изматете ги јајцата со вилушка со двата вида шеќер, потоа додадете го сирењето и измешајте се добро, додека не стане хомогено. Потоа додадете брашно и повторно комбинирајте се во униформа маса, полека мешајќи. Масата треба да биде воздушеста, не ја “мачете” многу.

Со лажица извадете ги топчињата од садот со брашното, потоа обликувајте ги во форма на крофни со големина од 4-5 см со брашно. Загрејте го путерот или маслото на средно висока температура, потоа печете ги палачинките прво од едната, а потоа од другата страна, додека не добијат убава, жолта боја. Кога ќе се испечат, наредете ги на кујнска хартија, со што ќе се впие вишокот маснотии. Палачинките треба да имаат крцкава, тенка кора однадвор, и да бидат меки и кремасти одвнатре.

Послужете ги топли, со џем, овошје, мед, павлака, или комбинација од павлака и џем од малина.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi