Панзанела, ИТАЛИЈАНСКА САЛАТА СО СТАР ЛЕБ: Идеална за деновите во кои постите!

6 јули, 2021
panzanella-salata-de-rosii-cu-crutoane

Познатата салата панзанела порано беше храна на сиромашните, како пица и шпагети, бидејќи беше дизајнирана да користи остаток на бајат леб. Состојките варираат од рецепт до рецепт, од куќа до куќа и зависат од состојбата на оставата. Она што не смееме да го прескокнеме е – леб, и сè друго е по избор.

Состојки:

2 црвени пиперки
250 гр чиабата лепињи (стар леб)
маслиново масло
4 чешниња лук
1 кг домати (обични и шери домати измешани)
2 краставици
кромид
лажица каперси
грст маслинки каламати
свеж босилек
4 лажици вински оцет
сол, бибер

Подготовка:

Пиперките печете ги на скара, оставете ги во покриен сад и кога ќе се испарат, излупете ги и исечкајте ги. Испржете го крупно исечканиот лук, извадете ја и испржете ја чиабатата во ароматираното масло додека не порумени. Ставете сецкани домати, краставица и црвен кромид во сад, додадете каперси, маслинки, сецкан свеж босилек и тост леб. Измешајте вински оцет, маслиново масло, сол и бибер и прелијте ја салатата. Украсете со свежо сецкан босилек.

Пријатно!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi