ПАОРСКИ ЛЕБ КОЈ СЕ ТОПИ ВО УСТА: Се подготвува многу лесно, а сите ќе ви го бараат рецептот!

25 јуни, 2021
216353_shutterstock-1673812297_ls

Состојки:

‘ржано брашно 1 чаша
интегрално брашно 1 чаша
пченично бело брашно 1 чаша
сол 1 лажица
сув квасец 1 лажица
вода 1,5 чаши

Како да се подготви:

Измешајте ‘ржано, интегрално брашно и пченично бело брашно со сол и сув квасец. Додадете млака вода, промешајте и оставете го тестото во фрижидер 12 часа. Извадете го тестото, измесете го повторно, ставете го во намастена тава и печете половина час на 180 степени или додека не порумени.