Пекарски трик за СОВРШЕНО тесто! Потребна ви е САМО ЕДНА алатка од кујната која заштедува време!

28 февруари, 2021
239858_tetsodough-3873339-960-720_f

Ако сакате да месите колачиња, пити или тесто, ова е трик што ќе ви ја олесни работата многу!

Знаете кога ќе пронајдете одличен рецепт, ги имате сите состојки дома, само одвоивте половина час да замесите нешто, а потоа сфаќате дека пишува дека треба да го оставите путерот на собна температура?

Ладно е и ќе биде потребно време, но професионалните пекари имаат одличен трик.

Ставете парче путер во замрзнувач само неколку минути. Потоа извадете го и ставете го во парче фолија за да не се лизга, а потоа земете ренде! Изрендајте го путерот на најситниот дел, како да е пармезан или тврдо сирење, директно во тестото. На тој начин, тој подобро ќе се распореди на тестото и ќе се стопи побрзо.