ПЛЕСКАВИЦИ ОД МОРКОВИ И ОРИЗ: Вкусна и едноставна вечера

29 септември, 2021
434595_pljeskavice-od-krompira_f

Ако сте гладни, секогаш можете да подготвите вкусен и здрав оброк, а тоа се дефинитивно оризови плескавици.

Состојки:

чаша ориз
два моркови
три до четири лажици брашно
магдонос
сол, бибер
масло

Гответе го оризот и морковот заедно. Тргнете на страна околу 15 минути. Исцедете ја водата и блендирајте со миксер.

Додадете брашно, ситно сецкан магдонос и зачини и измешајте се добро.

Навлажнете ги рацете со вода и формирајте плескавици од смесата. Пржете во загреано масло додека не добијат убава боја од двете страни.

Ставете ги готовите плескавици на салфетка за да впиете вишок масло. Послужете со сос по избор и сезонска салата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris