Поправете си го денот со една од овие крем супи! (РЕЦЕПТ)

27 јануари, 2021
Screenshot_2

Кремастите домашни супи лесно се подготвуваат, здрави се и вкусни, а со сето тоа се одлични освежувања по долгиот работен ден…

Ако посакувате оброци со лажица, кремските супи од зеленчук се одличен, здрав избор. Подолу се дадени рецепти за брокула, карфиол и виолетови супи од сладок компир што можете да ги подготвите за ручек или вечера.

Крем супа од брокула

Иако брокулата е достапна цела година, на врвот на сезоната се достигнува за време на студените месеци кога мразот влијае на формирање сладок вкус. Затоа, искористете ја сезоната на брокула и подгответе совршено кремаста супа, според рецептот на Џејми Оливер. Може да го послужите со кисела павлака или рикота.

Состојки:

1 чешне лук

2 стапчиња целер

400 гр брокула

Маслиново масло

1 литар пилешко или зеленчук

Сирење рикота

Подготовка:

 • Излупете и ситно исечкајте го лукот. Исечете ги и грубо исечете ги целерот и брокулата.
 • Загрејте малку масло во тава и динстајте ги лукот и целерот околу две до три минути, а потоа додадете брокула и густин.
 • Продолжете да готвите уште пет до десет минути. Изглендирајте ја супата.
 • Зачинете и послужете, а потоа поросете ја рикотата преку супата. Украсете со лисја нане по желба.

Густа виолетова супа од сладок компир

Едноставна и здрава супа од сладок компир, одлична е за секој што сака да проба нешто ново. Рецептот е потпишан од нашата колумнистка Лора Роман од блогот La vie shobaine. Оваа супа е полна со зеленчук и здрави зачини што ќе ве стоплат. Супата е малку слатка поради сладок компир и морков, а вкусот на орев од наздравените семки од тиква оди добро со останатите состојки.

Состојки:

1 кромид

500гр сладок домат

200гр моркови

100гр пашканат

150гр праз

Сол, бибер, цимер, ловоров лист, куркума, мајчина душица

Семки од тиква

Магдонос

Подготовка:

 • Исецкајте го кромидот и празот и испржете ги на малку масло.
 • Додадете исечени моркови и пашканат и зачини: сол, црн пипер, лажичка куркума, стапчиња цимет, ловоров лист и лажичка мајчина душица. Добро промешајте и оставете да се крчка додека ги подготвувате слатките компири. Ако премногу зеленчук почнат да се држат до дното на тавата, можете да додадете малку повеќе масло.
 • Излупете тиква, изрендајте ја и исечете ја на парчиња. Во зеленчукот додадете 1,2 литри зовриена топла вода и додадете ги слатките компири. Оставете сè да готви 20 минути.
 • Кога ќе се сварат сите состојки, измешајте ја супата со миксер за стапчиња или во блендер за најкремав ефект.
 • Пред бледнирањето, извадете ги стапчето цимет и ловоровиот лист.
 • Послужете ја супата. Пржете ги парчињата тиква во тава, и исечете малку свеж магдонос и посипете ја супата.

Крем супа од карфиол

Брза, лесна и вкусна супа од карфиол ќе ви послужи како предјадење, но и целосен оброк за оние со помал апетит. Потребни се само неколку состојки и нешто повеќе од половина час за да се подготви оваа супа. Рецептот е за шест порции, а остатокот може да го чувате во фрижидер два до три дена.

Состојки:

2 лажици маслиново масло

½ помала главица кромид

2 чешниња лук

1л чај од мајчина душица

1 карфиол

½ лажичка сол

½ лажица пипер

Подготовка:

 • Во голем сад додадете две лажици маслиново масло, потоа исецканиот кромид и лук. Динстајте додека не омекне, а потоа истурете во зеленчукот.
 • Исчистете го карфиолот и исечете го на цветчиња, па ставете го во мајчината душица и оставете да зоврие. Намалете ја температурата, покријте ја тавата со капак и оставете да се готви 20 до 25 минути – додека карфиолот не омекне.
 • Избледнирајте, додадете сол и бибер.
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris