Престанете да давате пари на чипс! Направете ја оваа закуска сами дома, а може да послужи и како одличен оброк!

22 јануари, 2021
Ueeentitledeeee

Домашни чипови од тортиља – необичен и вкусен оброк.

Состојки:

225 гр пченкарно брашно
150 гр брашно од бело пченица
лажица сецкан лист од магдонос
2 лажички чили (со услов да додадете други зачини по вкус)
1 лажичка сол
1 лажица масло
2 – 2,5 дл топла вода

Подготовка:

Од состојките замесете средно меко тесто и поделете го на осум дела. Се сече секое парче во чинија. Ставете ја фолијата во пртвата и врз неа распоредете ги тортиљите исечени на триаголници.

Печете на средна топлина кратко од двете страни. Потоа пржете ги на врело масло. Послужете со сос по ваш избор, на пример оној во кој клучна состојка е кремот или пире од домати со додавање на оригано. Ако не сакате, не мора да ги пржите тортиљите веднаш по печењето во првотнот, но можете да го направите подоцна.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris