ПУДИНГ ОД СТАР ЛЕБ: Запишете го овој стар британски рецепт – ќе ви се допадне!

5 септември, 2021
257357_shutterstock-498076171_ls

Овој десерт може да се јаде ладен, но првично се служи и е многу повкусен кога се јаде топол.

Состојки:

1 векна стар леб
300 мл млеко
300 гр сушено мешано овошје
1 дуња или јаболко (со лушпа)
1 лажица кафеав шеќер
40 гр прашок за пециво
2 јајца
неколку капки исцеден лимон
1 лажичка цимет
100 гр стопен путер
шеќер во прав за сервирање
сладолед

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 170 степени. Подмачкајте го плехот, по можност најдобро би било да има квадратна форма.

Прво треба да исечете стар леб, со целата кора. Потоа потопете мали парчиња леб во млеко и чувајте околу 10 минути додека не се формира кремаста смеса.

Во оваа смеса додадете рендан дуња или јаболко, потоа останатите состојки и половина од растопениот путер и потоа добро измешајте.

Истурете ја смесата во плех за печење и истурете го остатокот од растопениот путер врз површината.

Печете во средината на рерната помеѓу час и 15 минути до час и половина.

Кога десертот ќе се испече, посипете со шеќер во прав и послужете го топло со сладолед или крем (по желба).

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi