Рецепт за десерт што го јаделе нашите предци уште пред 6000 години

7 март, 2021
рецепт

Оваа торта се споменува во старите записи – воините ја земале за сила пред да влезат во битка, а жените ја користеле за стимулирање на хормоналните жлезди.

Нејзините придобивки: полн е со голем број витамини и минерали, содржи антиоксиданти, ги регулира мастите во крвта, обезбедува енергија за тешка физичка работа, го намалува чувството на депресија, го подобрува расположението и го намалува нивото на стрес.

Се подготвува од сусам.

24sata

Состојки:

300 грама џем од сусам – се нарекува тахини и ќе ја најдете во продавниците за здрава храна
300 грама мед


Подготовка:

Добро измешајте ги состојките и направете топчиња (смесата ќе стане како пластелин). Ставете ги топчињата во фрижидер да се изладат, оставете ги да стојат таму додека не ги изедете сите. Се препорачува да се јаде два до три на ден.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris