Рецепт за ЛОКУМАДЕС, крофнички кои мамат на УЖИВАЊЕ

23 јули, 2021
1c7eef8ee10248c344fd45859fac8dc5fc465e04

Необичен десерт кој се подготвува многу едноставно!

СОСТОЈКИ ЗА ТЕСТО:

 • 350гр брашно
 • 250мл топла вода
 • 5 гр сув квасец
 • Сол
 • 100гр шеќер
 • Масло за пржење

СОСТОЈКИ ЗА ПРЕЛИВ:

 • 100гр мед
 • 200мл вода
 • Сок од еден лимон
 • Цимет
 • 40 гр сечкани ореви

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

 1. Во чинија ставете брашно, квасец, шеќер, сол и вода. Замесете глатко тесто и оставете го околу еден час да отстои. Од тестото направете мали топчиња и наредете ги на тацна. 
 2. Добро загрејте масло и пржете ги топчињата од тесто. Кога ќе поруменат ставете ги на хартиена салфета да ја впие маснотијата. 
 3. Згответе прелив од мед, вода и сок од лимон. Сервирајте ги топчињата на чинија, прелијте ги со врел прелив и посипете ги со цимет и ореви.

Уживајте!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi