Рецепт за неодоливи коцки кокос од млеко: Крем-торта што не се пече, рај за гурманите

28 јуни, 2021
неодоливи кокос колачи

Кокосовиот колач е омилен десерт за многу луѓе. Овој рецепт за кокосова торта што се топи во уста, а готов е за половина час, исто така сведочи дека наједноставните работи најчесто се најдобри.

Оваа торта е особено погодна за лето, бидејќи не е потребно да се вклучува рерната за да се подготви.

Состојки за фил:

 • 750 мл млеко
 • 3 лажици шеќер
 • 2 кесички пудинг во прав
 • 250 гр путер
 • 200 гр кокосови снегулки
 • 80 гр шеќер во прав
 • 250 мл слатка павлака

За кората:

 • 200 гр бисквити
 • 250 мл млеко

За украсување:

 • 250 мл слатка павлака
 • 50 гр кокосови снегулки

Подготовка:

Истурете го млекото во шерпата и додадете го шеќерот, а во посебен сад одделете малку млеко што ќе го измешате со пудинг во прав

Постојано мешајте додека не се згусне пудингот. Исклучете ја ринглата на која готвите и додајте млеко во прав во пудингот, мешајќи постојано. Додадете путер, шеќер во прав и кокосово брашно, а потоа комбинирајте ги сите заедно.

Оставете 10 минути да се излади.

Изматете ја слатката павлака и додадете половина во добиената мешавина од кокос и пудинг. Потопете ги бисквитите во млеко и наредете ги во плех за печење.

Кога ќе ги распоредите бисквитите, додадете го филот, па одозгора ставете ја слатката павлака и ситно распоредете ја. Целата торта посипете ја со малку кокос.

Оставете да отстои во фрижидер 2 часа.

Исечете на коцки со саканата големина и уживајте!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi