Рецепт за неодоливи млечни кокос коцки: Кремаст колач кој не се пече, рај за во лето!

29 јуни, 2021
untitled-830x0

Кокосовиот колач е омилен десерт за многу луѓе. Овој рецепт за кокосова торта се топи во уста, а готов е за половина час, и исто така сведочи дека наједноставните работи најчесто се најдобри.

Оваа торта е особено погодна за лето, бидејќи не е потребно да се вклучува рерната за да се подготви.

Состојки за полнење:

750мл млеко
3 лажици шеќер
2 кесички пудинг од ванила
200гр млеко во прав
250гр масло
200гр кокосово брашно
80гр шеќер во прав
250гр слатка павлака

За кората:

200гр пишкоти
250мл млеко

За декорација:

250гр слатка павлака
50гр сув кокос за посипување

Подготовка:

Истурете го млекото во тенџере и додадете го шеќерот, а во посебен сад одделете малку млеко што ќе го измешате со пудинг во прав.

Ставете го тенџерето со млеко на тивок оган, а кога ќе зоврие, додадете го млекото со пудинг.

Постојано мешајте додека не се згусне пудингот. Исклучете ја ринглата на која готвите и додајте млеко во прав во пудингот, мешајќи постојано. Додадете путер, шеќер во прав и кокосово брашно, а потоа комбинирајте ги сите заедно.

Оставете 10 минути да се излади.

Изматете ја слатката павлака и додадете половина во добиената мешавина од кокос и пудинг. Потопете ги бисквитите во млеко и наредете ги во плех за печење.

Кога ќе ги распоредите бисквитите, додадете го филот, па одозгора ставете ја слатката павлака и премачкајте ја ситно. Целата торта посипете ја со малку кокос.

Оставете да отстои во фрижидер 2 часа.

Исечете на коцки со саканата големина и уживајте!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi