Рецепт за оргинален Њу Јоршки ХОТ-ДОГ: Едноставен и неверојатно вкусен!

16 мај, 2021
hot-dog

Подготвен за екстремно брзо време.

Хот-догот се подготвува брзо и лесно и е неверојатно вкусен. Затоа не е изненадувачки што сите ја сакаат оваа брза храна, што е една од заштитените знаци на Њу Јорк.

Потребно е:

4 виршли

100 гр сланина

2 домати

сол

оригано

4 кифли

мајонез по желба

зелена салата

сенф по желба

Подготовка:

Завиткајте ги виршлите во сланина и заедно со круговите од домати, ставете ги во плех за печење и печете на 200 ц – 25-30 минути. Додадете сол на доматите и додадете малку оригано.

Исечете ја кифлата на половина, ставете мајонез, намачкајте, додадете домат, пар лисја од зелена салата. Потоа ставете ги виршлите во сланината, а над нив додадете го сенфот по желба.