Чоколадна торта без грам брашно – награда што ја заслуживте викендов!

6 март, 2021
d2d486a7c9d9ce663290.jpeg

Ако повремено имате потреба да уживате во вистинскиот вкус на чоколадо, без брашното да ве вознемирува, ова е вистинската торта за вас. Подготовката е брза и лесна, а искуството е божествено.


Дали имате зголемена потреба за чоколадо овие денови? Прославуваме роденден? Или, дали сакате само пријатно да изненадите некого? Што и да е, решете ја кризата со чоколадо со оваа генијална торта без брашно – тоа секогаш звучи добро, нели?!

Чоколадна торта без брашно

Состојки:

  • 200 гр несолен путер плус дополнително за подмачкување на калапот
  • 200 гр темно чоколадо, 70% какао
  • 1 лажица јако кафе
  • 6 големи јајца
  • 250 гр шеќер
  • 70 гр какао во прав плус дополнително за посипување

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 160 степени. Калапот со дијаметар од 20 см премачкајте го со малку путер и премачкајте со масна хартија. Ставете огноотпорна тава над тенџере со врела вода на средна топлина. Во огноотпорен сад ставете го сецканото чоколадо и путерот исечен на коцки и оставете ги да се стопат, мешајќи повремено за да ја направите смесата мазна и сјајна. Внимателно тргнете ја тавата од оган, промешајте го кафето и оставете ја смесата малку да се излади. Одделете ги жолчките и белките во две различни чинии. Изматете ги белките со меките врвови, околу една минута или две. Додадете го шеќерот во жолчките и матете 7 минути или додека не добие бледо жолта боја. Ставете во мешавина од какао во прав и нотка на морска сол, а потоа промешајте со лесни движења за убаво да се вклопи. Потоа промешајте ја стопената смеса од чоколадо и, конечно, лесно промешајте ги белките од јајце, преклопувајќи ја смесата со шпатула додека не стане фина и мазна. Префрлете го во подготвен плех и ставете го во загреана рерна да се пече околу 1 час или додека чепкалката за заби што сте ја заглавиле во тестото не излезе чиста. Оставете тортата да се излади целосно на решетката за ладење, а потоа украсете ја со овошје по желба и какао во прав и послужете ја.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris