Домашен Јафа колач: Секој што ќе го проба ќе го обожава, а се прави многу лесно!

4 март, 2021
jafa-kolac

Докажан рецепт за домашен колач од чоколадо и портокал!

Јафа колачот е популарен низ целиот свет, и иако можеби мислите дека е именуван по популарен бисквит.

Еве го брзиот рецепт за Јафа колачот!

Состојки:

  • 180 грама путер
  • 180 грама шеќер
  • 180 грама брашно
  • Кесичка со прашок за пециво
  • 3 јајца
  • 1 лажичка екстракт од ванила
  • 300 милилитри сок од портокал
  • Кесичка со желатин
  • 200 милилитри павлака
  • 200 грама црно чоколадо

Подготовка:

Загрејте го сокот од портокал во шерпа, не дозволувајте да зоврие и додадете желатин во неа. Мешајте додека не се стопи и истурете ја во длабока чинија, покријте ја со проѕирна фолија и кога ќе се олади, ставете ја во фрижидер.

Изматете ги путерот и шеќерот, додадете ги јајцата и ванилата, а потоа измешајте го брашното со шпатула. Загрејте ја рерната на 160 степени, израмнете го тестото во тркалезна тава и печете 30-35 минути, додека убаво зарумени од сите страни.

Загрејте ја павлаката речиси до вриење, тргнете ја од оган и промешајте го чоколадото. Мешајте додека не се стопи целосно. Прво ставете го желето од портокал на изладената торта, а потоа внимателно прелијте ја чоколадната глазура и изладете ја на собна температура, па послужете.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi