Нискокалорична торта со незаборавен вкус во која ќе уживате без да се покаете!

18 февруари, 2021
1410396.jpeg

За да уживате во слатко, не мора да имате грижа на совест. Постојат неколку здрави десерти кои ќе ја задоволат вашата желба за слатки, кои во исто време се малку калорични и не мора да сметате на секој залак. Денес ви донесовме рецепт за сирова торта со грчки јогурт и крем од шумско овошје во кој ќе можете да уживате без каење, а плус е што не е печен и многу лесно се подготвува.

Состојки

  • 200 гр бисквити
  • 100 гр путер
  • 2 банани
  • 500 гр грчки јогурт
  • 70 гр шеќер во прав
  • 20 гр желатин
  • 100 мл топла вода
  • 100 гр лиофилизирани малини + за декорација 100 гр црна рибизла

Исечете ги бисквитите во мешалка. Префрлете ги во сад и промешајте го путерот.Притиснете ги бисквитите во дното на калапот со дијаметар од 20 сантиметри.Сега подгответе го кремот. Измешајте шеќер во прав и бобинки во грчки јогурт. Потоа додадете го желатинот што го измешавте со топла вода. Промешајте сè.Исечете ги бананите а потоа истурете го кремот над сè.Измазнете го кремот со нож и оставете го колачот да се олади три часа во фрижидер. Украсете ја тортата со замрзнати малини пред да ја послужите.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi