Почастете се на вистинско уживање: Сочна фантазија со чоколадо, кафе и суво грозје (РЕЦЕПТ + ВИДЕО)

28 март, 2021
торта

Сакате сочна торта, по можност со чоколадо?

Нема проблем, а покрај тоа добивате кафе и суво грозје.

Ќе ви треба околу еден час да се подготвите, но сигурни сме дека ова ќе биде љубов на прв залак.

Состојки:

2 јајца
120 гр брашно
1 прашок за пециво
3 лажици какао
200 гр кисело млеко
1 лажичка цимет
1 кесичка инстант кафе во 50 ml вода по желба
100-150 гр шеќер (50 гр)
50 мл маслиново масло
50 гр суво грозје

За полнење:

100 гр чоколадо
1 лажица масло

Подготовка:

Изматете јајца со шеќер, просејте брашно, какао, цимет и прашок за пециво и измешајте малку. Додадете кисело млеко и инстант кафе растворено во топла вода (50 ml).

Израмнете сè и истурете во плех од 23 см. Одозгора посипете суво грозје и протресете ја тавата така што малку ќе падне на средина од тестото.

Печете во загреана рерна на 190 степени околу 40-45 минути, така што кога ќе ја подигнете тавата за торта, таа да биде лесна и не е тешка.

Растопете го чоколадото и маслото на многу тивок оган, а потоа прелијте го колачот и оставете да се излади најмалку 30 минути.

Уживајте

Погледнете чекор по чекор упатства за подготовка:

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi