Помеки од памук, послатки од шеќер: Супер брзи КИФЛИЧКИ СО ЏЕМ што мора да ги пробате (РЕЦЕПТ)

29 септември, 2021
328541_slatkekiflicesadzemomshutterstock-1949738362_ff

Ви претставуваме рецепт за највкусните старински кифлички кои ќе бидат уште повкусни доколку ги направите со домашен џем од сливи

Се прават брзо, воздушести се и најмалите ги обожаваат

Состојки:

700 грама остро брашно

250 милилитри масло

250 милилитри јогурт

1 кесичка прашок за пециво

џем од сливи

200 грама шеќер во прав

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 200 степени.

Измешајте ги јогуртот и маслото, а потоа постепено додавајте брашно помешано со прашок за пециво. Замесете со додавање брашно по потреба, потоа развлечете го тестото со сукало и исечете го на триаголници

Ставете џем по вкус на секој триаголник, потоа замотајте во кифлички и наредете ги во тава обложена со хартија за печење.

Печете околу 20 до 30 минути.

Откако ќе се изладат, посипете со шеќер во прав.

Пријатно!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris