Задоволете се себе без ризик од гоење: 5 рецепти за нискокалорични десерти!

21 јануари, 2021
108263_cizkejk_ls

Во потрага по идеално тело, ние честопати се лишуваме од својата омилена храна, плашејќи се дека поради тоа ќе се здебелиме.

Ова првенствено ги вклучува сите видови слатки. Но, диетата не е причина целосно да се лишите од омилените задоволства – лесно можете да изберете здрави алтернативи.

Собравме пет рецепти за нискокалорични десерти кои можете да ги јадете без да и наштетите на фигурата.

Колачиња од овесна каша без брашно

Колачињата од овесна каша се еден од најздравите десерти. Тие содржат голема количина сложени јаглехидрати кои долго време го заситуваат организмот и го елиминираат гладот. Покрај тоа, тие содржат витамини од групата Б и други минерали и елементи во трагови. За да направите колачиња од овесна каша без брашно, ви требаат:

4 банани, 2 чаши овесна каша, неколку омилени орахамеди.

Исецкајте ги бананите, измешајте ги со останатите состојки и печете ги во рерна на 180 степени додека не поруменат.

Чиа пудинг

Семето на чиа ја освои љубовта на секој што се грижи за својата фигура и диета. Тоа е суперхрана која содржи огромна количина корисни витамини, минерали и елементи во трагови неопходни за здраво функционирање на целото тело. Комбинирајте семе од чиа со кокосово млеко и ставете го во фрижидер преку ноќ. Наутро додадете пире од бобинки или овошје исецкано на блендер.

Топки со кокос и урми

Како вегански рецепт без додаден шеќер или производи од животинско потекло, овие слатки се многу калорични и треба да се јадат во разумни количини. Во текот на ноќта, натопете ги урмите со семиња во вода. Ставете ги во блендер и додадете кокос, цимет, семе од чиа и сок од портокал. Измешајте сè во блендер, со рацете обликувајте топчиња и ставете го во фрижидер, каде што ќе бидете додека не станат цврсти. Ако сакате, оладените топчиња може да се потопат во растопено чоколадо – тогаш ќе добиете вистински слатки.

Чизкејк

Чизкејкот е помалку калоричен во споредба со другите вообичаени десерти – но сепак не е целосно диетален. Ќе биде уште покорисно ако го направите сами дома, додавајќи помалку шеќер и контролирајќи го квалитетот на сите состојки. Можете да најдете огромен број рецепти на Интернет.

Десерт во чаша

Одличен рецепт за едноставен, нискокалоричен десерт што може да се направи многу брзо. Во чаша, комбинирајте 5 супени лажици овесна каша, едно јајце, една лажица какао во прав, 50 мл млеко и една лажица мед. Ставете ја чашата во микробранова печка 5 минути – и вкусниот десерт е подготвен.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi