САБОТА Е ДЕН ЗА НЕШТО БЛАГО – Брзи и лесни рецепти!

20 февруари, 2021
Najbolji-svjetski-desertidedede

Ако сте љубител на слатки (и да бидеме реални – кој не е), дефинитивно постои десерт што секогаш ќе ви биде апсолутен фаворит. И, потоа прашајте ги другите кој е нивниот омилен десерт – одговорот сигурно ќе се разликува од вашиот.

Пита со јаболка

Штрудлата од јаболка или пита е еден од најпопуларните десерти што можете да го најдете во различни верзии од север до југ на Европа. Тој е еден од нашите омилени десерти, се јаде цела година, но обично ги краси нашите маси на есен. Првично направена во Австрија, штрудлата е едноставна пита, полнета со овошје. Се разбира, со текот на времето, се појавија многу варијации, дури и солени.

Баклава

По потекло од Турција, баклавата е десерт кој ги доживеал своите верзии во скоро сите околни земји. Кај нас најпозната е онаа со ореви, а во земјите од истокот најчесто се прави баклава со ф’стаци. Без оглед на варијантата, вистинските љубители на овој деликатес ќе го сакаат во која било комбинација. Бидејќи се прави во слоеви, се прелива со шеќерен сируп, па може да се каже дека се работи за доста калорични закуски.

Брауни

Сочните американски браунис се еден од најпопуларните чоколадни десерти во светот. За повеќе од еден век откако се појавија, им беа дадени разни верзии и варијанти, тие станаа основа за многу десерти, па дури и вкусот на сладоледот што предизвикува сериозни зависности. Многу луѓе имаат различни правила и упатства за нивна подготовка, па дури и познатата актерка Кетрин Хепберн еднаш даде совет како да се печат совршени брауни – за да не ставате премногу брашно во нив.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi