СЕ ТОПАТ ВО УСТА Брзи кокос коцки со чоколаден прелив (РЕЦЕПТ)

8 октомври, 2021
Screenshot_1

Неодолива мешавина од кокос и стопено чоколадо ќе ги освои сите гурмани, а освен што ќе се изеде со голема брзина, потребни ви се само 20 минути за овој десерт

СОСТОЈКИ:

 • 200 мл јогурт
 • 2 дл млеко
 • 200 мл масло
 • 200 гр кокос
 • 1 ванилин шеќер
 • 200 гр шеќер
 • 200 гр брашно
 • 1 лажичка прашок за пециво
 • 100 гр чоколадо за готвење

Глазура:

 • 100 гр чоколадо за готвење
 • 3 лажички масло

ПОДГОТОВКА:

Ставете го млекото во голема чинија, додадете шеќер и оставете да отстои. Во меѓувреме, во друг сад измешајте ги сите други состојки: јогурт, масло, кокос, ванилин шеќер, брашно и прашок за пециво.

Кога ќе добиете хомогена смеса, додадете ја мешавината од млеко и шеќер. Потоа садот за печење намачкајте го со масло и поросете го со брашно, па истурете ја подготвената смеса во него и прелијте ја со растопена чоколада. Ставете ја смесата во рерна загреана на 180 степени.

По околу 30 минути, извадете ја тортата од рерната и подгответе ја глазурата. Глазурата ја подготвувате со топење на чоколадото и маслото на пареа и истурање врз тортата. Оставете ја тортата да се излади додека не се стврдне глазурата, потоа исечете и сервирајте.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris