Шарени, меки и вкусни: ОМЛЕТ МАФИНИ кои се спремаат за 15 минути!

27 август, 2021
bdd1f2c6a760476e08c99a90bb075e4c60315963

Ако ви се допаѓаат јајца, а ви здосадиле класични пржени јајца или класични пржени „на око“, направете омлет мафини, на кои можете да додадете што сакате.

Тие се едноставно подготвени, и секој ќе ги обожава – и возрасни и деца.

Состојки:

4 јајца
100 мл млеко
две лажици брашно
зеленчук по желба: пиперки, кромид, тиквички, моркови, домати
малку масло
зачини: сол, бибер

Ако сакате, можете да додадете и сирење, сирење, шунка, виршли, сланина.

Подготовка:

Во длабок сад изматете јајца, брашно, млеко и сол со миксер.

Исечкајте го зеленчукот ситно колку што сакате, и пржете го на малку масло неколку минути, а исеченото месо и сирење исечете ги на коцки.

Подмачкајте калап за мафини и ставете го полнењето што сте го подготвиле во секој, вклучувајќи го и пржениот зеленчук.

Потоа истурете ја смесата со јајца врз секоја калап, и изрендајте ја преку сирењето.

Ставете ги мафините во загреана рерна на 200 степени да се печат околу 15 минути.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi