Што подготвувате за ВЕЧЕРА? Кари и тиквичка одлично посно јадење! (РЕЦЕПТ)

16 март, 2021
вечера

За сите оние кои постат, еве еден интересен предлог за ручек или вечера.


Состојки:

тикви со средна големина

лажица масло

1-2 лажици кари во прав

лажичка семе од коријандер (или прав, како што наоѓате)

лажичка семе од синап

поголем кромид, ситно сецкан

250 мл вода или супа

сол и бибер

400 мл кокосово млеко

конзерва наут (400 гр.)

За служење:

Свежо нане, варена киноа или ориз

Подготовка:

Прво, исчистете ја тиквата од семето, исечете ја на парчиња, излупете ја и исечете ја на помали коцки, околу 2 см. Загрејте го маслото во голема тава и додајте ги зачините за да ја ослободат аромата. По една минута, додадете два исечени кромид и вриејте 2-3 минути. Потоа додадете коцки од тиква, и по неколку минути вода или супа и масло од кокос. Додадете бибер по вкус и варете додека не омекне тиквата 15-20 минути, на крај додадете наут и варете уште неколку минути, мешајќи.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris