ШВЕДСКИ ЌОФТИЊА ВО КРЕМАСТ СОС: Малку поразлични од она што сме навикнати – но совршени!

22 септември, 2021
258765_shutterstock-605190650_ls

Состојки за ќофтиња:

500 гр мелено месо
1 мал црн лук
2 чешниња лук
сол и бибер
половина лажичка морско оревче
1 јајце
малку трошки од леб да се замесат ќофтињата за да бидат компактни

Сос:

масло за печење или путер
2 лажици брашно
300 – 500 мл говедска супа
200 мл павлака за готвење
1 лажичка сенф
1 лажица сос Вустершир

Подготовка: Исечете го црниот лук, изгмечете го белиот и додадете го месото. Додадете јајце, сол, бибер, морско оревче, малку трошки од леб и замесете се заедно.

Обликувајте ќофтиња со влажни раце и печете на средна температура. Пропржете го брашното во маснотијата што остана од ќофтињата неколку минути. Истурете ја супата и неутрална павлака. Потоа додадете сенф и сос од Вустершир.

Прилагодете ја густината со додавање супа, во зависност од тоа дали ви се допаѓа поретко или погусто. Кога ќе го завршите сосот, додадете ги ќофтињата и динстајте уште 5 минути.

Пријатно!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris