Ситни колачиња без печење: Гнезда од лешници (РЕЦЕПТ)

5 септември, 2021
Screenshot_3

Посни колачиња

Состојки и подготовка:

  • 200 мл. вода
  • 100 мл. сок од портокал
  • 150 гр. шеќер
  • 150 гр. маргарин
  • 100 гр. чоколадо

Гответе да се растопи.

  • 150 гр. печени лешници (мелени)
  • 300 – 350 гр. мелени бисквити

Соединете со претходно растопената смеса и оставете да се излади. Направете топчиња и извалкајте ги во грубо исечкани, печени лешници. Направете вдлабнатина во средината.

Потребни се уште 150 гр за да се тркалаат. лешници (не се трошат сите).

За филот е потребно:

  • 150 мл. слатка павлака (билна)
  • 100 гр. чоколадо

Гответе во тенџере околу 5 минути, оставете неколку часа во фрижидер да се стегне. Ставете во шприц и украсете ги гнездата.