Слатки или солени, вие изберете: Одлични кнедли со гриз

23 март, 2021
Knedle

Ако сакате нешто брзо и вкусно, зошто да не направите кнедли од гриз. Најдоброто нешто во врска со овој рецепт е тоа што можете да изберете солена или слатка варијанта. Или и двете, зошто да не!

Состојки:

100 гр гриз
100 гр брашно
1/2 лажиче прашок за пециво
350 мл. вода
50 мл масло
замрзнати јагоди или свежи
презла
За солената варијанта: сирење

Подготовка:

Кога водата ќе зоврие, додадете го маслото и додадете го брашното измешано со гризот и прашокот за пециво. Измешајте добро и оладете малку.

Извадете го, раширете ги топчињата на дланка, ставете јагоди и направете топчиња.

Гответе во вода околу 10 минути додека не испливаат на површината. Се тркалаат во пржени презла.

По желба посипете ги со шеќер и ванилин шеќер.

Погледнете чекор по чекор упатства за подготовка:

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris