СТАПЧИЊА СО ЦИМЕТ: Крцкаво благо од 4 состојки! (РЕЦЕПТ+ВИДЕО)

4 јуни, 2021
912e758176eb6855e97a4c25c3ff2a2288397c7e

Крцкави и полни со вкус, цимет стапчињата се вкусна закуска што можете да ја јадете цел ден!

Состојки:

  • 2 листови лиснато тесто
  • 1/4 чаша путер (стопен)
  • 1 чаша шеќер
  • 2 лажички цимет

Подготовка:

1) Расукајте го лиснатото тесто во правоаголник. Премачкајте со путер додека сè не се покрие целата површина, не мора да биде густо, само проверете дали сè е покриено.

2) Посипете ја смесата со цимет и шеќер, така што ќе ја покрие целата површина на тестото.

3) Покријте со друго тесто и премачкајте со повеќе путер, повторно не мора да биде густ, само проверете дали е покриена површината. Посипете со повеќе цимет и шеќер.

4) Користете алатка за пица или нож за да го исечете пецивото на ленти од околу 2-3 см, а исто така можете да ги направите и потенки ако сакате. Затегнете ги лентите што е можно поцврсто. Ставете ги на плех обложен со хартија за печење и печете во рерна на 200 степени, околу 20 минути додека не станат златни и крцкави, извадете ги во решетка за да се изладат.