СТАРИНСКИ РЕЦЕПТ ЗА ДОМАШЕН СЛАДОЛЕД: Ова е основата на сите сладоледи!

28 јуни, 2021
homemade-ice-cream-without-additives-or-preservatives-recipe-main-photo

Направете основен сладолед од ванила, а потоа додадете различен вкус за да направите благо за паметење!

Потребно е:

3 жолчки
3 лажици шеќер
1 лажица брашно

Потоа:

3 белки
6 лажици шеќер
помали коцки од маргарин или путер
половина литар млеко и 4 ванилин шеќери

Подготовка:

Изматете 3 жолчки и 3 лажици шеќер, а потоа додадете брашно. Додадете малку половина литар млеко во смесата. Потоа загрејте го остатокот од млекото во тенџере и ставете мешавина од јајца, шеќер и брашно во загреаното млеко. Кога ќе зоврие, додадете маргарин и ванилин шеќер. Потоа тргнете го од оган и оставете го во посебен сад малку да се излади.

Во сад ставете 3 белки и 6 лажици шеќер и изматете ги во шлаг. Измешајте го измазнетото жолто полнење со белките. Потоа измешајте сè и поделете на два дела. На едно додадете малку растопено чоколадо или јагоди или некое друго овошје. Можете да оставите сè да биде само сладолед од ванила.

По ладењето, сервирајте.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi