Тајна состојка за највкусната салата од краставица: Цело лето ќе ја правите вака!

15 април, 2021
159935_shutterstock-143828167_ls

Свежите краставици се служат како освежителен и крцкав елемент со разни јадења, особено со добро зачинетиот. Тие одат одлично со сосови базирани на јогурт, и ќе бидат одлична намирница за салата што можете да ја послужите со само малку сол и бибер.

Но, ако сакате да го подобрите вкусот на свежите краставици – маринирајте ги со екстракт од лимон. Тоа е состојка која почесто се користи при подготовка на колачи и пити. Но, има силен вкус на цитрус кој одлично ќе одговара со краставиците.

Имајте на ум дека можете да го замените екстрактот од лимон со свежо исцеден сок од ова овошје, но нема да ги добиете приближно истите резултати. Успехот на салатата и нејзиниот одличен освежителен вкус се засноваат на употребата на екстракт од лимон.

Состојки:

3 големи краставици
150 мл оцет
6 лажички бел шеќер
1 лажичка екстракт од лимон
сол и бибер по желба

Подготовка:

  1. Измијте ги краставиците добро и исечете ги на помали парчиња. Ако сакате, можете да ја излупите и кората од краставица пред да ја исечете на помали парчиња.
  2. Во посебен сад измешајте оцет, шеќер, екстракт од лимон, сол и бибер.
  3. Истурете ја течноста над краставиците. Покријте и ставете го во фрижидер за да се маринираат вкусовите, барем два часа, идеално преку ноќ.
  4. Послужете ја салатата разладена со јадење по ваш избор.

Пријатно!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi