ВАКВИ ВАНИЛИЦИ НЕ СТЕ ПРОБАЛЕ! Традиционален рецепт на малку поинаков начин!

26 август, 2021
429162_vanilice_f

Никогаш не сте пробале вакви ванилици

Познатите традиционални ванилици се комбинираат со џем и се валкаат во шеќер во прав. Овој рецепт е малку поинаков.

Направете ги со кисела павлака и уживајте во новиот вкус на добро познатите колачи.

Ако сакате, можете да додадете путер или маст, а можете да славите ванилин или обичен шеќер. Количината на шеќер е по ваш вкус.

Состојки:

1/2 кг брашно

200 гр путер

4-5 лажици кисела павлака

кора од лимон

2 жолчки

1 кесичка ванилин шеќер или

шеќер по вкус

Подготовка:

Изматете го путерот додека не стане пенест, потоа додадете ја павлаката (2-3 лажици) и кората од лимон. Соединете и додадете го просејното брашно. Промешајте малку, потоа додадете ги жолчките и уште 2 лажици кисела павлака. Замесете тесто. Потоа развлечете го тестото да има дебелина на прст. Извадете кругови со чашка ракија. Се редат на плех обложен со хартија за печење и се печат на 150-180 ° C околу 10 минути. Ванилците треба да останат бели кога ќе ги извадите. Премачкајте ги со џем и спојте ги.

Пријатно!