Ви се јаде нешто благо, а здраво? Имаме рецепт кој ќе ве собори од нозе!

20 април, 2021
1445485

Љубителите на слатки честопати страдаат од голема болка затоа што честопати се чини невозможно да се најде благо кој е здраво истовремено.

Идејата за фини и вкусни деликатеси никогаш не е доволна, особено кога станува збор за здрави десерти во кои можеме да уживаме без каење, како и нашите најмлади.

Што е со рафинираните и здрави енергетски штангли што ќе ве воодушеват, а вие нема да имате многу врска со нивната подготовка? Познатата актерка Анита Матиќ Делиќ на својот Инстаграм сподели генијален рецепт што вреди да се проба.

Состојки:

2 чаши ориз
чаша амарант
1/2 чаша мала овесна каша
чаша чипс од банана
чаша печени бадеми
лажица мелен лен
лажица семе од чиа
2/3 чаши засладувач од ориз
3 полни лажици путер од кикирики
2-3 реда чоколадо за готвење (за прелив)

Подготовка:

Во процесор за храна или повеќекратен блендер, кратко издробете ги бадемите и чипсот од банана за да не се претворат во прав, туку да остават помали, мелени парчиња. Ставете ги во поголем сад и додадете ги сите состојки освен засладувачот, путерот и чоколадо. Измешајте ги убаво.

Ставете го оризовиот засладувач и путерот од кикирики во тенџере и загревајте ги на тивок оган, мешајќи повремено, додека путерот не се стопи.

Истурете ја врелата смеса над сувите состојки во сад и измешајте сè добро со процесор за храна. Ќе биде лепливо, но важно е добро да се поврзе.

Истурете сè во калап обложен со хартија за печење и притиснете во подлогата со влажна рака.

Растопете го чоколадото на пареа и прелијте по смесата. Може да нанесете парче по парче со лажица и да ја „раширите“ површината.

Ставете го во фрижидер еден час да се стврдне. Се сече на коцки или правоаголници.

Пријатно јадење!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi