Ви здосади обично пире од компири? Имаме божествен рецепт за потполно нова димензија на овој омилен прилог

18 април, 2021
1444463

Традиционален гарнир на ирскиот colcannon, познатата готвачка Нигела Лосон малку го рафинираше на свој начин, а резултатот е, како што се очекуваше, божествен.

Колканон е всушност пире со кељ и многу путер во кое се додава кратко пржен кромид. За тоа, ви требаат компири со иста големина, и го готвите нелупено на едно парче за да не апсорбира премногу вода.

Гответе го кељот одделно и само треба да го загреете путерот во тава додека не добие боја на лешник. И да, има многу путер и слободно намалете го ако сте шокирани од количината, но имајте на ум дека коканонот не е само јадење што слави компири, туку и се радува на путерот, вели Нигела Лосон.

Потребни состојки:

1-1,25 кг компири
200 гр кељ сецкан на мали парчиња
250 мл млеко
2 лажички сол
4 млади кромид
150 гр путер

Подготовка:

Сварете го целиот компир во кожата, во солена вода. Во зависност од големината на компирот, за помалите компири ќе бидат потребни околу 40 минути, а за поголемите околу еден час.

Додека компирот се готви, исецкајте го кељот на мали парчиња и извадете ги потешките делови. Гответе го кељот во мала количина на вода додека не омекне, околу пет минути. Ставете го во цедалка да се олади. Кога ќе се олади, исцедете го со рацете за да исцедите што повеќе вода од него.

Ситно исецкајте го кромидот.

Кога компирот е сварен и сè уште врел, излупете го (внимавајте да не го запалите) и притиснете го преку машинка за компири. Загрејте го млекото и истурете го компирот, додадете сол и промешајте го кељот.

Во посебен мал сад, загрејте го путерот на тивок оган. Кога путерот ќе се стопи, зголемете го огнот малку додека путерот не порумени, за што ќе ви одземе 6-7 минути. Потоа тргнете го путерот од оган и додадете го исечканиот млад кромид и пржете околу една минута.

Намачкајте ги компирите со 2/3 од смесата со путер и кромид и добро измешајте, а остатокот прелијте го врз компирот и кељот пред да го сервирате.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi