Вистинско летно уживање, без печење: Торта „сладок грев“ (РЕЦЕПТ)

27 јуни, 2021
Screenshot_1

Брзо, лесно и едноставно

Состојки:

1 пакување од 300 гр турски бисквити

200 гр чоколадо

6 лажици масло

8 лажици млеко

2 вреќички неварен пудинг од ванила

500 мл млеко

200 гр кисела павлака

200 мл слатка павлака

Декорација по ваш избор

Подготовка:

Растопете го чоколадото со масло и млеко на пареа или во микробранова печка. Млекото е задолжително, доколку има поголем процент какао во чоколадото, слободно додадете уште 2 лажици млеко, бидејќи кога тортата ќе се стврдне, чоколадото мора да остане меко за да може тортата лесно да се исече.

Оставете го чоколадото да се излади додека ги матите другите состојки.

Изматете го пудингот со млекото, додадете ја киселата павлака, па изматете и на крај додадете ја слатката павлака, па сé добро соединете со миксер.

Поделете го бисквитот на 3 дела и ставете го првиот дел во плех од 30 х 20 см или во калап.

Не треба да се потопува во млеко, бидејќи е тенок и ќе извлече влага од филовите.

Ставете четвртина од фил пудингот над бисквитите, израмнете, па ставете половина од чоколадото, па повторно израмнете.

Ставете во фрижидер или кратко во замрзнувач за да се стегне чоколадото.

Повторно ставете четвртина од филот врз чоколадото. Бисквит, фил, чоколадо, фил, бисквит.

Декорација по ваш избор.

Изладете добро и послужете.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi