Вкусно и готово за секунда: Салата од лосос и авокадо за деновите кога не ви се готви, а сакате да јадете здраво

14 мај, 2021
1459910

Во деновите кога навистина немате време да готвите, не прибегнувајте кон нездрав избор. Свртете се кон здрава, многу фина и, пред сè, брзо подготвена салата. За само неколку минути, подгответе здрав и вкусен оброк што ќе ви ја даде потребната енергија за сите ваши дневни обврски.
Руколата, со своите фини, издолжени и назабени лисја, им дава на јадењата богат вкус помеѓу зачинети и горчливи. Во салата со авокадо, димен лосос, варено јајце и краставица ќе ви даде освежителен и силен вкус. Додадете класичен винагрет и малку црн сусам и уживајте во одличен оброк.

Потребни состојки:

1 грст свежа рукола
150 гр димен лосос
2 авокадо
2 свежи краставици
8 шери домати
1 грст мешана салата (зелена салата, копра, црвена цикорија)
1 јајце
Семиња од црн сусам
Сол
Оцет
Екстра девствено маслиново масло

Постапка:

Варете го јајцето 10 минути во врела вода. Извадете го и оставете го да се излади, а потоа излупете го и исечете го на четвртини.
Измијте ги, исушете ги и тенко исечете ги краставиците и доматите од цреша да се исечат на половина.
Излупете тиква, изрендајте ја и исечкајте ја на мали парчиња. Потоа исецкајте го лососот на парчиња.
Во сад за салата ставете зелена салата, рукола, домат, краставица, домат, тврдо варено јајце, сецкан лосос и авокадо.
Направете домашна винегрета со оцет, маслиново масло и сол.
Посипете ја салатата со подготвената винегрета, додадете малку црн сусам и уживајте.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi