За лето: Освежувачка салата со домати, манго и авокадо

14 јуни, 2021
dreamstime-m-81793411

Оваа освежувачка салата е идеална за топлите летни денови. Лесно е да се направи. Ќе ви одземе само 20 минути, но треба да ја оставите да стои во фрижидер некое време пред да ја послужите.

Во жешките летни денови, најдобриот избор се лесни и ладни салати полни со овошје и зеленчук, како оваа салата од манго, домат и авокадо.

Состојки:

мала главица зелена салата
1 средно манго, излупено и исечено на парчиња
1 среден домат, исечен на парчиња
20 гр тенок исечен црвен кромид
пар исецкани лисја од коријандер
30 мл маслиново масло
15 мл бел оцет од вино
15 мл сок од лимон
1 чешне лук, мелено
малку сол
малку мелен црн пипер
1 средно авокадо, излупено и исечено на парчиња

Подготовка:

Во средна чинија, комбинирајте манго, домат и црвен кромид.
За дресинг, во тегла со капак комбинирајте коријандер, маслиново масло, оцет, сок од лимон, лук, сол и бибер.
Покријте и добро протресете.
Прелијте го врз мангото, доматите и кромидот.
Покријте и ставете да се излади во фрижидер.
Исечкајте ја и измијте ја зелената салата.
Промешајте зелена салата и исечено авокадо непосредно пред сервирањето.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi