Засладете си го овој ден! Направете ја најдобрата кремаста овошна торта! (РЕЦЕПТ+ВИДЕО)

31 мај, 2021
414628_screenshot-2_f

Воодушевете се себе и вашите гости!

Состојки:

 • 700 гр цреши
 • 16 лажици шеќер
 • 2 пудинзи од малини или јагоди
 • 2 пудинзи од ванила
 • 700 мл вода
 • 160 гр путер
 • 750 мл млеко
 • Бисквит 450-500 гр
 • 2 лажици гриз
 • 2 дл слатка павлака
 • 200 гр чоколадо за готвење

Подготовка:

Во 500 мл вода, додадете 8 лажици шеќер и црешите, и промешајте го пудингот од малина во мал сад со 200 мл вода, а потоа додадете го во тенџерето. Додадете 80 гр путер и варете додека не биде готов пудингот.

Потопете ги бисквитите во ладно млеко и наредете ги во калап со димензии 28 × 28 см. Истурете го пудингот, па ставете го вториот ред бисквити (не ги потопувајте во млеко).

Потоа додадете го преостанатиот шеќер (8 лажици) на 500 мл млеко, и промешајте го пудингот во посебен сад со преостанатите 250 мл млеко и додадете гриз. Гответе додека не се згусне, мешајќи постојано. Додадете 80 гр путер. Прелијте ги бисквитите.

Растопете го чоколадото со слатката павлака и се прелијте го добиениот ганаш врз тортата. Ставете во фрижидер половина час.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi