Само во источна Европа: Гратче чија тиркизна дрвена црква ве носи во вселената

26 октомври, 2021
62178747 (1)

Во малиот украински град Перејаслав, кој многумина го пропуштаат на патувањето во Украина, се кријат вистински чуда. Освен „типичните“ музеи (иако овде ништо не е типично) поради кои го нарекуваат и музејски град, во дрвена црква се наоѓа и Музејот за вселенски истражувања.

Можеби самата црква ќе ви го привлече вниманието и ќе ве натера да влезете во неа. Станува збор за дрвена црква со тиркизно жолта боја, стара 130 години. Посветена е на Велики петок (т.е. Параскева), христијанка која е особено почитувана од православните.

Но, денес таа е посветена на нешто друго одвнатре. Наместо жртвеници, исповедници, клупи и иконостаси, овде се акумулираат спомените од славните денови кога СССР доминираше во универзумот. Падобранот со кој тренирал Јуриј Гагарин, модели на ракети и сателити, лименки со храна што ги јаделе астронаутите во вселената…

Музејот е основан во 1970 година и нема сомнеж дека црквата е соодветно место за него. На крајот на краиштата, религијата е опиум за луѓето. Наместо цркви, никнаа музеи посветени на науката. Денеска ситуацијата е нешто поинаква, па ни оваа црква-музеј не може да се пофали со реновација или нечија грижа.

Откако е основан музејот, нема работа на него, па изгледот „chabby chic“ е автентичен. Мештаните се загрижени бидејќи тој е единствениот таков музеј во светот, а мораме да признаеме дека навистина изгледа феноменално.

Градот Перејаслав се наоѓа на брегот на реката Днепар, на околу час и половина возење од Киев. Покрај музејот посветен на вселенските откритија и истражувања, тука можете да најдете вистински „славорум“ музеј на народното наследство, стари ветерници, егзотични скулптури, па дури и воени авиони во дворот. Вистинско богатство на навидум обично место!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris