СПИЕЊЕТО НА ГРБ НЕ СОЗДАВА БРЧКИ! Козметички хирург советува како да се зачува младоста

15 октомври, 2021
483311_people-g0f16c7683-1920_f

Со квалитетна шминка и вешто користење козметика, секоја жена повеќе или помалку лесно ги прикрива своите недостатоци, но колку се задоволни кога наутро ќе станат од кревет пред огледало?

Познатиот Њујоршки естетски хирург и козметолог д -р Константин Васјукевиќ вели дека на кожата, на која за првпат се гледаат знаците на стареење, влијае и начинот на кој се спие.

– За здравјето и изгледот на кожата, важно е да спиете од седум до девет часа секоја вечер, како и дека мора да ја отстраните шминката пред тоа. Ако и покрај почитувањето на овие правила, изгледате подуени и исцрпени наутро, тоа значи дека сѐ уште не правите нешто правилно – вели д -р Васјукевиќ и посочува дека решението е во една од трите највообичаени пози во кои спиеме

– Хоризонталната положба на телото за време на спиењето ја нарушува циркулацијата на течноста во горниот дел од телото и затоа отокот на лицето обично се забележува рано наутро. Најздраво е да спиете на грб. На тој начин ќе ја продолжите младоста на кожата, односно ќе спречите формирање на брчки, бидејќи нема триење на кожата на било која површина – вели д -р Васјукевиќ и советува да ја потпрете главата со дополнителна перница за да се уверите дека течноста не се акумулира во вашето лице за време на спиењето.

Најлошата положба, тврди тој, е да спиете на стомак.

– Лицето е потопено во перницата и има оток и подуени очи, и се формираат нови брчки. Ако сте толку навикнати да спиете, обидете се да ја смените вашата рутина, бидејќи тоа е многу поевтино од естетските корекции – вели овој експерт.

Според неговата проценка, спиењето на страна, кое се советува за луѓето кои имаат проблеми со синусите, не е добро ниту за убавината, бидејќи „прави брчки на деколтето и на страната на лицето што е потопена во перницата“

– Во текот на ноќта, лицето се трие повеќе пати со перницата. Ова само по себе не е ништо страшно за кожата, но ако ги размножите овие движења со годините на таков сон, можете да замислите какви последици остава на вашето лице и колку го забрзува стареењето – предупредува д -р Васјукевиќ.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris