Тие се ПОСЕБНИ на многу начини: Дали левораките луѓе се навистина поинтелигентни?

25 ноември, 2021
328550_pisanjelevomrukomshutterstock-1029947983_ff

Постојат многу интересни факти за луѓето кои најчесто ја користат левата рака: тие се само 12% во светот, повеќе се склони кон алергии и мигрена, почесто се алкохоличари, подоцна влегуваат во пубертет … Но, што е со интелигенцијата?

Постои широко распространето мислење низ целиот свет дека луѓето кај кои доминантна е левата рака се попаметни од луѓето со доминантна десна рака. Ова верување се шири толку долго што научниците исто така одлучија да придонесат во дебатата за тоа кој е поинтелигентен и дали ова имаат врска со коефициентот на интелигенција.

Сепак, има многу истражувања и има многу заклучоци, кои честопати не се совпаѓаат.

Може ли автограм? Левораки во светот на славните

Така, една студија објавена во 2010 година во весникот на Меѓународното невропсихолошко друштво покажа дека луѓето со десна рака се малку подобри во когнитивните тестови, додека студијата објавена во списанието Невролошки и биобихејвиорални испитувања во 2015 година покажа дека нема докази дека левораките или деснораките лица имаат повисок коефициент на интелигенција, но и две интересни работи: дека менталната заостанатост е почеста кај левораките луѓе и дека особено надарените луѓе се почесто левораки!

Vaspitanje, Majčinstvo, Porodica, Slagalica, Inteligencija

Постојат многу студии кои откриле дека луѓето кои повеќе ја користат левата рака се поинтелигентни.

Во еден тест во Индија во 2007 година, деснораките имале повеќе време на располагање, а левораките имале подобри резултати, се вели во студијата објавена во „Дневникот на индиската академија за применета психологија“.

Интересни се и наодите на британските научници, кои во 2019 година анализирале податоци од 400.000 луѓе и заклучиле дека постои генетска разлика помеѓу оние чија лева или десна рака е доминантна. Експертите од Оксфорд тогаш објаснија во весникот „Мозок“ дека кај левичарите, левата и десната хемисфера се подобро поврзани и координирани во деловите што влијаат на јазикот, што укажува дека тие имаат подобри јазични вештини.

Значи, иако „светот припаѓа на деснаците“, како што често се вели, научните истражувања сепак се благо наклонети кон левораките.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris