ТРИК ПРОТИВ НЕСОНИЦА! Со методот 4-7-8 ќе заспиете за неколку минути !

24 ноември, 2021
454210_nesanica_f

Методот за дишење 4-7-8 се базира на медитација и гарантира дека ќе заспиете за неколку минути…

Еве што да направите ако ве „нападне“ несоница:

1. Вдишете мирно низ носот околу 4 секунди

2. Задржете го здивот 7 секунди

3. Издишете полека на уста 8 секунди

Кога чувствувате вознемиреност или стрес, количината на адреналин во телото се зголемува, а дишењето станува забрзано и многу плитко.

Оваа вежба делува како седатив затоа што го забавува дишењето и отчукувањата на срцето, затоа ве релаксира за многу краток временски период. Методот 4-7-8 е истражуван на Харвард и со векови е дел од јога вежбите.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris