Постојат различни типови на глад: Еве како да излезете на крај со овој проблем и да јадете само кога навистина ви треба

6 јуни, 2021
Opera Snapshot_2021-06-05_225930_www.alo.rs

Постои неофицијална поделба која покажува кои видови на глад постојат.

ГЛАДНИ ОЧИ

Ако сте сити, а сепак кога ќе видите храна или само ја чувствувате миризбата, имате неодолива желба да ја јадете, тоа значи дека сте „лажно гладни“. Иако не треба да јадете ако сте сити, повремено можете да го задоволите овој вид на глад, како што велат, „за да ви помине желбата“.

ЕМОЦИОНАЛНА ГЛАД

Еден од најопасните видови на глад е емоционалниот глад. Не можеме да ги контролираме нашите чувства. Кога сме тажни, уморни, нервозни, незадоволни, не можеме само магично да престанеме да бидеме такви. Многу луѓе се свртуваат кон храна во тие моменти, но и во моменти на голема радост. Овој вид на глад не треба да се задоволува, бидејќи едноставно нема крај. Ќе имате еден проблем денес, можеби друг утре, и ако сето тоа го „удавите“ во храна, ќе влезете во маѓепсан круг. Единствениот излез е да се најде причината за незадоволството и да се реши. Се разбира, звучи многу едноставно, а практиката е нешто сосема друго, но на долг рок, решението е единственото нешто што може да ви помогне.

ФИЗИОЛОШКА ГЛАД

Луѓето различно реагираат на реалниот, физиолошки глад, но најчест индикатор е тој што го добивате преку стомакот, се разбира. Никогаш не треба да го игнорирате тој глад и треба да го задоволите вашиот организам што е можно поскоро.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi