20 ГОДИНИ ПО НАЈГОЛЕМАТА СЕКС АФЕРА ПОВТОРНО ЈА ЗАИНТРИГИРА ЈАВНОСТА: За овој потег на Моника Левински зборуваат сите!

6 септември, 2021
image (1)

Моника Левински и денес живее добро од скандалот со синиот фустан што го извалка поранешниот американски претседател.

Аферата, која беше внимателно следена од целиот свет, беше откриена сосема случајно. Целата приказна експлодираше, а Левински потоа се најде на столбот на срамот.

За потсетување, Моника Левински дојде во Белата куќа по дипломирањето психологија во 1995 година. Потоа, на само 20 години, таа го запозна американскиот претседател со кого ќе влезе во краткотрајна афера.

Bil Klinton, Monika Levinski

„Немав сексуални односи со таа жена“, рече тогаш Бил Клинтон и таа реченица ќе биде запаметена како една од најпознатите изјави од неговиот мандат. И една од најголемите лаги, бидејќи Левински подоцна ќе признае дека имале орален секс.

Жената што го предизвика најголемиот скандал по кој се сеќава историјата, годинава наполни 49 години и промени неколку професии. Работи како бизнисмен, психолог и забавувач. По скандалот, таа живееше во Њујорк, Лондон и Портланд.

По аферата која го потресе целиот свет, Моника долго зборуваше за страдањето од посттрауматски стрес. Таа се повлече од јавниот живот за кратко време, но потоа одлучи да се соочи со медиумите.

Во 1999 година, таа ја основа компанијата „The Real Monica“ и продава чанти. По скандалот, таа смени неколку работни места, а меѓу другото, водеше и неколку емисии, се појави во серијата на ХБО „Моника и црно -бело“. Таа се појави епизодно во неколку серии, напиша колумна за „Vаnity Fair“ и беше присутна во јавноста.

Bil Klinton, Monika Levinski

Од средината на 90-тите години, кога се случи скандалот, до денес, таа успеа да собере 1,5 милиони долари. Таа е една од првите луѓе кои успеаја да заработат на репутација што беше уништена од Интернет.

Таа доби аванс од половина милион долари само за книгата „Приказната на Моника“, објавена во 1999 година.

Како буцкаста жена, Моника доби милион долари за да ослаби од една компанија. И таа успеа.

Денес, меѓу другото, таа им помага на жртвите на насилство.

Наместо да бега од минатото и стравовите, таа одлучи да ги прифати и да живее со нив. Таа стана активист за човекови права и учествува во работата на многу организации кои ги штитат луѓето од вербално и психолошко насилство.

Во последните неколку дена повторно беше во центарот на медиумскиот интерес поради сериите што наскоро ќе ја видат светлината на денот.

Monika Levinski

По фантастичната играна серија The People v. O.J. Simpson и The Assassination of Gianni Versace, креаторите ја носат Impeachment. Новата серија е базирана на политички скандал и афера на поранешниот американски претседател Бил Клинтон и неговата помошничка Моника Левински.

Пред телевизиската премиера на серијата, која ќе се емитува на 7 септември на каналот FX, се одржа промоција на ова достигнување, а актерските sвезди прошетаа по црвениот тепих.

На оваа манифестација беше присутна и Моника Левински, која е продуцентка на серијата. Поранешна вработена во Белата куќа го промени имиџот и денес изгледа дека веројатно не би ја ни препознале.

„Погледнете“ во галеријата и видете како изгледа Моника денес.

<p>20 godina je čekala na ovo</p>
<p>20 godina je čekala na ovo</p>