40 години подоцна: Каде се и што прават денес пеачките од групата ABBA?

9 мај, 2021
244975_profimedia0558698304_ls

Шведската група Аба беше составена од два брачни парови. Бјорн Улвеус и Агнета Фелтски и Бени Андерсон и Фрида Лингстад ​​беа најпопуларните парови во 1970-тите. Бјорн и Бени, музичари и текстописци на групата, соработуваа на бројни проекти од распадот на групата. Нивните сопруги и пејачи Ањета и Фрида беа најважниот дел од бендот и нивните гласови идеално се надополнуваа.

Каде е Ани-Фрид Лингстад ​​денес?

По распадот на групата, Ани-Фрид на кратко ја продолжи пејачката кариера и го смени имиџот. Нејзиниот соло албум „Something’s Going On“ е продуциран од Фил Колинс во 1982 година, а две години подоцна го издаде и албумот „Shine“. Во 1996 година, таа издаде албум на шведски јазик, а потоа кариерата ја насочи кон дуети, но изведуваше и на помали проекти до 2005 година.

За жал, нејзиниот личен живот имаше многу подеми и падови, а семејните трагедии не и избегаа.

Откако се омажи за музичарот од групата Аба, го запозна принцот Хајнрих Рузоа Рус од Плауен кога се пресели од Шведска во Лондон во 1986 година. Двојката се преселила во Швајцарија и живееле во неговиот семеен замок во Фрајбург. Тие се венчаа во 1992 година и беа во брак сè до неговата смрт во 1999 година. Денес, Ени-Фрид е грофица од Плауен.

Трагедијата што остави најмногу траги во нејзиниот живот е ненадејната смрт на нејзината ќерка. Во 1998 година го загуби животот поради повредите што ги здоби во сообраќајна несреќа во Њујорк.

И покрај трагедијата, Ани-Фрид сепак повремено се појавува во јавноста, а еден од најпопуларните проекти во кој учествуваше беше Мама Миа.

Aba

Агнета Фелтски живее изолирано на фарма

Убавата русокоса не се повлече веднаш од сцената по распадот на групата. Таа издаде соло албум во 1982 година, кој беше само првиот од седумте по распадот на членовите на Абе.

Таа се омажи за хирургот Томас Соненфелд во 1990 година и се разведоа само три години подоцна.

Поголемиот дел од времето го посветила на астрологијата, јавањето и јогата и живее сама во изолирана селска куќа во близина на Стокхолм.

“Јавноста отсекогаш сметаше дека сум повлечена и мистериозна, но јас сум повеќе приземјена отколку што мислат. Живеам на фарма во близина на Стокхолм. Водам нормален живот со две кучиња. Разговарам со други сопственици на кучиња, одам на шопинг и ресторани со пријателите и не ми пречи да потпишувам автограми “, рече Агнета.

Животите на нивните поранешни сопрузи од групата Аба се многу подинамични, имајќи предвид дека тие сè уште компонираат музика и снимаат филмови.

Aba
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi