Црквата каде одат светски познати имиња се наоѓа во скандал, парите од донации ги потрошиле на неморален начин

29 јануари, 2021
Screenshot_2

Хилсонг црквата, чии членови се Куртни Кардашијан, Џастин Бибер и многу други познати личности, е обвинета за неплаќање кирија, кражба и трошење пари од луксузни донации.

Ако сте обожавател на Џастин Бибер, тогаш веројатно сте слушнале за Хилсонг црквата, чиј пејач до неодамна беше активен член со неговата сопруга Хејли, а ја снапушто по тешките обвинувања кои ја најдоа црквата сега под огромна постапка.

Христијанската мегацрква е основана во Австралија, но брзо стана популарна меѓу холивудската елита. Меѓу другите познати членови се Кајли и Кендал Џенер, Кортни Кардашијан, Крис Прат, Селена Гомез, Ник Џонас и многу други. Црквата е позната и по својата музика која е дел од Духовденското движење.

Сега Театарот Вол Стрит, чиј театар во Конектикат црквата го изнајми за своите неделни проповеди, го тужи Хилсонг за повеќе од 100.000 долари за неплаќање кирија, кражби и неморални и бескрупулозни дела.

Непосредно пред да избувне пандемијата на коронавирусот, црквата потпиша нов договор според кој требаше да плаќаат нешто помалку од 6.000 долари неделно за да го користат просторот. Во мај 2020 година тие побараа раскинување на договорите, на што се согласи Театарот на Вол Стрит, но Хилсонг никогаш не им исплати 100.899 долари долг.

Сопствениците на просторот тврдат и дека исчезнала електронската опрема од театарот и дека одбиваат да ги вратат украдените предмети од црквата. Но, од тука не доаѓаат обвинувањата против омилената црква на славните.

Многу поранешни членови излегоа и во јавноста со обвинувања дека пасторите трошеле донации на раскош. Хилсонг исто така беше ставен под засилен надзор откако беше откриено дека поранешниот пастор Карл Ленц ја изневерувал својата сопруга со која бил во брак 17 години, додека некои поранешни членови ја споредиле црквата со култ.

Црквата Хилсонг исто така предизвикуваше полемики во минатото со своето спротивставување на хомосексуалните бракови, сексистички ставови, па дури и промовирање лажни идеали кои вклучуваат пластична хирургија за жените да бидат попривлечни за мажите. Имало и неколку обвинувања за злоупотреба, што наведува многу пастири да ја напуштаат црквата со текот на годините, но дури по последниот скандал членовите почнаа масовно да ја напуштаат.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi