Дали конечно по повеќе од 11 години ќе се реши мистеријата за смртта на холивудската миленичка?

20 март, 2021
Screenshot_4

Бретани Марфи ќе биде предмет на документарна серија која е во подготовка, и на нов начин ќе зборува за животот, кариерата и околностите на смртта на покојната актерка.

HBO Max работи на документарна серија за трагичната смрт на актерката Бретани Марфи, која не е разјаснета до денес.

Според Deadline, серијата ќе се состои од два дела и ќе обезбеди длабок, интимен увид во животот и кариерата на Бретани и мистериозните околности на нејзината смрт на 20 декември 2009 година. Заплетот ќе ги надмине сите теории на заговор и наслови што ја заинтригираа јавноста и ќе бидат интервјуа на најблиските луѓе на покојната актерка и архивски записи што не се видени досега.

Режисерската позиција треба да ја добие номинираната за Еми Синтија Хил, позната по документарната драма „Private Violence“ и телевизиското шоу „A Chef’s Life“.

„Нашиот документарец за Бретани Марфи пресекува натписи на таблоиди со нијансан приказ на сензационална приказна. Тој е втемелен приказ на животните борби на Бретани Марфи и нејзината ненадејна смрт и со овој документарец доаѓа голема одговорност, затоа собравме маестрален креативен тим да произведете внимателно истражување причина за шпекулации “, рече Џенифер О’Конел од HBO Max.

Инаку, Марфи почина на 33-годишна возраст неколку дена пред Божиќ, а вистинската вистина за трагедијата не е позната повеќе од 11 години. Актерката, позната по романтични комедии, се онесвести на подот од бањата на 20 декември 2009 година во нејзиниот дом во Лос Анџелес, јавуваат американските медиуми. Нејзината мајка Шерон Марфи му ги откри на Холивуд репортер деталите за смртта во 2011 година што ја шокираше јавноста.

Шарон рече дека Бретани се пожалила на силна болка во стомакот 10 дена пред да почине и дека има симптоми на грип. Таа исто така рече дека на денот на нејзината смрт ја пронашла како се бори за здив во три часот наутро на терасата, а усните ѝ помодреле.

„Лежеше на терасата и се бореше за здив. Јас ѝ велев: „Душо, стани“ а таа ми рече: „Мамо, не можам да дишам. Помогни ми. Помогни ми“, рече Шарон. Британи уште еднаш се пожали на болки во стомакот околу седум и пол часот наутро, а потоа влезе во бањата. Половина час подоцна, нејзината мајка ја најде во бесознание на подот.

Пристигнала брза помош и ја пренела актерката од нејзиниот дом во областа Холивуд Хилс во болница, но за жал немало помош за неа и почина од срцева слабост.

По обдукцијата беше објавено дека смртта на Бретани се чинеше природна. Следниот ден, канцеларијата на медицинскиот лекар соопшти дека починала од комбинација на акутна пневмонија, недостаток на железо и предозирање со лекови што ги користела за проблеми со менталното здравје.

Подоцна се појавија информации дека таа починала од бактеријата Staphylococcus aureus, која ја закачила шест недели пред смртта на своето патување во Порторико. Судскиот лекар тврдеше дека нејзината здравствена состојба можела да се излечи доколку навреме побарала медицинска помош.

Само пет месеци подоцна, сопругот на актерката, сценаристот Симон Монџак почина на 40-годишна возраст. Го пронашла мајката на Бретани, Шерон Марфи, а аутопсијата потврди дека станува збор за пневмонија и анемија, исто како и неговата сопруга. Наводно, Симон комбинирал и разни лекови кои биле фатални.

Но, во еден извештај за смртта на сопружниците се вели дека можната причина е отровната мувла. Канцеларијата на лекарот во Лос Анџелес не сакаше да го вклучи ова како еден од фаталните фактори. Мајката на покојната Бретања ја тужеше градежна компанија која изгради куќа за трагично починатиот пар и доби 600.000 американски долари отштета.

Сепак, нема крај на шпекулациите за нивната смрт. Полубратот на актерката Тони Бертолоти рече дека таа и нејзиниот сопруг биле убиени. „Кога ќе го погледнете сето тоа, имате една млада дама која е прилично здрава и е дома со сопругот и мајката, и одеднаш таа умира. Колку е апсурдно тоа? Само во Холивуд тоа може да се смета за уште еден обичен ден“, рече тој.

Тој истакна дека е чудно што ниту Шарон ниту Симон не ја однеле Бретани во болницата која е на само шест километри од нивниот дом. „Со години го задржував гневот и размислував кој ја уби. Таа не почина од природна смрт”, рече Тони.

Таткото на Бретани, Анџело Бертолоти, сè од нејзината смрт на почетокот на 2019 година, се обидуваше да открие што се случило. Тој веруваше дека Симон ја вмешал во нешто, а Тони исто така сметал дека е виновен за разни сомнителни зделки и долгови што биле огромни.

„Не се дрогираше, пробала дрога како и повеќето луѓе. Но, таа беше конзервативна кога стануваше збор за тоа, таа беше светла девојка”, истакна нејзиниот полубрат.

Американските медиуми тврдат дека Бретани била убиена од нејзината мајка, која имала афера со Симон. Неговата виза исто така наводно истекла пред да почине.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris