Единствената жена која му го скршила срцето на Џејмс Дин

25 јуни, 2021
1624376308-profimedia-0137011830-1024x746

Џејмс Дин е еден од најпознатите холивудски актери на сите времиња. Тој беше вистински миленик на жените и познат заводник, но ја изгуби својата голема љубов и никогаш не ја преболе.

Џејмс Бајрон Дин е роден во малото гратче Марион во американската држава Индијана на 8 февруари 1931 година. Уште од најраното детство, тој бил многу поврзан и приврзан за неговата мајка Милдред, за која тврди дека е единствената што го разбирала.

Кога одеднаш ја изгубил од рак кога имал само девет години, неговиот живот радикално се променил. Неговиот татко го испратил да живее на фарма со неговиот вујко и тетка, што драматично ќе ги наруши нивните односи до прераната смрт на актерот.

Неговите биографи тврдат дека тој наоѓал утеха, друштво, но и духовно водство во тешките моменти кај методистичкиот свештеник Џејмс ДеВирд, кој наводно ја разгорил љубовта на Дин кон брзите автомобили.

Додека студирал право во Калифорнија, тој ќе ја открие склоноста кон глума, што ќе го направи филмска легенда.

Лошо момче со меко срце

И додека тој имаше имиџ на лошо момче во јавноста благодарение на неговите улоги во филмот „Бунтовник без причина“ и „Источно од рајот“, неговите познаници тврдат дека тој бил далеку од таа слика. Тој често го менувал расположението и брзо се трансформирал од тивко и повлечено, понекогаш срамежливо момче, во луд комичар кој може да го расположи целото општество.

Сепак, студиите го охрабруваат да игра на картата на кул момче кое ретко се смее на јавно место, не вади цигара од уста и кое крши срца каде и да оди со својот мотор или спортски автомобил.

Благодарение на неговата магнетна привлечност и непобитната харизма, тој успеа да ги претвори дури и најобичните парчиња облека – сини фармерки и бела маица – во моден тренд што и денес се копира.

Дин без сомнение го имал „тоа нешто“ што ги привлекувало луѓето без оглед на нивниот пол. Ниту Мерилин Монро, Елизабет Тејлор, Џоан Крафорд и Џуди Гарланд не можеа да му одолеат. Сепак, тој не можеше да ја надмине загубата на љубовта кон една актерка – Пјер Анџели.

Невозвратена љубов

Италијанската актерка Пјер Анџели и Џејмс Дин не биле во врска многу долго време, а за нивното раскинување имало повеќе причини. Нејзината мајка не одобрувала дека Дин не е католик, како и неговиот животен стил, брзи автомобили и начин на облекување. Исто така, луѓето од филмското студио со кои соработувал се обидоа да го одвратат Дин да се ожени со Анџела.

Тој самиот и призна на младата актерка дека сè уште не е подготвен за брак, а набргу по раскинувањето, Анџели се свршила со пејачот Вик Дамон, а во 1954 година се венчале. Славниот актер бил шокиран и срцето му било скршено.

Бидејќи бил во неверување, тој морал да се убеди себеси дека сè е вистина, па на денот на нејзината венчавка, тој се појавил пред црквата со мотор.

Четиринаесет години откако заврши нивната врска, Пјер Ангели опиша како изгледала романсата:

„Ќе одевме заедно на брегот на Калифорнија и таму ќе останевме тајно во куќа на плажа, што е можно подалеку од љубопитните погледи. Поголемиот дел од времето го поминувавме на плажа, седејќи, забавувајќи се, исто како и децата на колеџ. Ќе зборуваме за нас и за нашите проблеми, за филмовите и глумата, за животот и животот по смртта. Ние целосно се разбиравме. Бевме како Ромео и Јулија, заедно и неразделни. Понекогаш толку многу се сакавме на плажа што само сакавме да одиме заедно во морето држејќи се за раце, знаејќи дека тогаш ќе бидеме заедно засекогаш“.

Џејмс Дин помина пет години во Холивуд, а глумеше во три големи филмови – „Источно од рајот“, „Бунтовник без причина“ и „Див“. За него се предвидуваше голема слава и успешна кариера, но еден месец пред премиерата на „Бунтовник без причина“, 24-годишниот актер загина во сообраќајна несреќа.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi