„Ејми Вајнхаус, онаа која јас ја родив!“

5 април, 2021
profimedia-0097000601-725x531

„Имам впечаток дека Светот не ја знае вистинската Ејми, начинот на кој ја воспитав“, вели Џенис Вајнхаус, мајка на една од најталентираните пејачки од нејзината генерација, подготвувајќи документарец за нејзината ќерка една деценија по нејзината смрт.

Еми Вајхаус беше испратена од концертот на 18 јуни 2011 година во Калемегдан со скандирање и аплаузи, но и со тресење на главата, па дури и свиркање. Одговорот за тоа дали второто е упатено до пејачката која не успеа да се опорави или до оние кои и покрај тоа што очигледно не ѝ беше добро, ја вратија на сцената и ја охрабрија да продолжи, остана на нивната совест. Еден месец подоцна, на 23 јули, многумина од публиката ги гризнаа усните. Стигна веста дека Ејми Вихаус починала. Таа имаше 27 години.

Наскоро, во општата „продажба на болка“, билетите од Калемегдан беа продадени за три или четири илјади евра на E-buy, бидејќи многу нејзини обожаватели, од целиот Свет, сакаа да ги имаат како потсетник на нејзиниот последен концерт. „Да не умреше, се сомневам дека коментарите тука ќе беа толку симпатични. Да беше уште жива, сепак ќе ја осудувавме. Тажно е што како општество не ѝ покажавме поголема поддршка додека таа беше уште жива. Жал ми е што толку многу ја осудив. Почивај во мир, Ејми “, напиша еден од корисниците на социјалните мрежи под снимката од тој концерт. И, една корисничка додаде дека се надева дека „нејзиниот татко се гледа во огледало и се мрази секој ден“. Ејми Вихаус беше и останува sвезда.

Во првата деценија од новиот милениум, ретко кој пејач успеа да постигне помирување со различните музички вкусови. Нејзините песни одекнуваа и на забави за тинејџери и во алтернативни клубови, со мејнстрим радио и ТВ станици, како и од звучници во автомобили на парови на пат кон дома од (добро платени) работни места. Постарите и поискусни слушатели ги препознаа корените на душата, ритамот и блузот во она што го пееше талентираната девојка од северен Лондон, но нејзините песни звучеа нови благодарение на продукцијата, не на нејзиниот глас и на изведбата.

Ако со албумот „Frank“ (2003) таа престана да биде „најдобро чуваната тајна на продуцентите“, со „ Back to Black “ (2006) таа го презема музичкиот свет. Но, од друга страна, сè потешко се контролираше себе си. Имаше и нејзин (само) деструктивен нагон, јасно опишан во песната „Rehab“: „тие се обидоа да ме испратат на рехабилитација, но јас реков не, не и не“.

Оскаровскиот биографски документарец „Ејми“ (2015) на Асиф Кападија зборува и за тоа како една од најталентираните пејачки од нејзината генерација се бореше со зависноста и пред и откако се здоби со светска слава. Филмот, по воведната сцена каде како тинејџерка пее со пријателка на роденден, ја следи Еми Вајнхаус хронолошки, од раното детство, семејството, преку проблеми со самоповредување и булимија, проблематични врски и насилство во нив, медиумска полемика и зависност од алкохол и дрога, сè до трагичниот исход на ваквиот пристап кон животот. За целите на филмот, Кападија интервјуираше повеќе од сто членови на семејството и пријателите за да обезбеди појасна слика за сложената личност како што е Ејми Вајнхаус, користејќи изобилство архивски материјал каде што таа самата зборува за музички влијанија, но и за семејството, љубовта , славата, депресијата.

Публиката и критичарите го дочекаа филмот со неподелена симпатија, но не и таткото на Ејми Вајнхаус, Мич Вајнхаус, поранешен столар и возач на такси, чиешто туркање на неговата ќерка во вилиците на лични неисполнети амбиции, според многумина се смета дека е, во најмала рака, контроверзен, дека се оддалечил од „Ејми“, тврдејќи дека ги доведува во заблуда гледачите и „содржи некои основни невистини “.

„Филмот не ме претставува во многу добро светло. Нема рамнотежа во тоа, нема ништо во врска со фондацијата. Ниту Ејми ниту јас не сме прикажани во многу добро светло “, рече Вајнхаус.

Неговото барање филмот да биде повторно изменет беше одбиено. Снимен е и документарниот филм „Ејми Вихаус: Назад кон црно“ (2018), во продукција на ВВС, а Мич Вајнхаус исто така започна приказна за снимањето на игран биографски филм. Снимањето се очекува „за една година или две“, а минатата година тој рече дека „сè уште е во фаза на сценарио“.

Во меѓувреме, и мајката на Ејми Вајнхаус, Џенет, објави филм за нејзината ќерка. Поранешниот фармацевт, разведен од Мич Вајнхаус во времето кога Ејми имала девет години, ги напиша и мемоарите „Да се сака Ејми: Приказната на нејзината мајка“ (2014). Филмот со работен наслов „Ејми Вајнхаус: 10 години“ во продукција на ВВС треба да заврши до јуни 2021 година.

„Имам впечаток дека светот не ја познаваше вистинската Ејми, начинот на кој јас ја воспитував. „Се надевам дека ќе понудам можност да ги разберам нејзините корени и подлабок увид во законот на Ејми“, рече Џенис Вајнхаус.

Мајката на пејачката има уште еден силен мотив за снимање на овој филм, бидејќи боледува од мултиплекс склероза и таа болест „се заканува да ѝ го одземе сеќавањето на Ејми“.

„Се плашам дека ќе дојде денот кога Ејми ќе престане да живее во мојата глава и моето срце. Не сакам тој ден да дојде никогаш “, напиша Џенис Вајнхаус во своите мемоари во 2014 година.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi