Филмови и серии во мај: Што сѐ ново пристигнува овој месец на ТВ

2 мај, 2021
1452038 (1)

Вистинското филмско задоволство, „Wonder Woman 1984“, доаѓа на HBO GO, а својата ексклузивна премиера ќе ја има на 11-ти мај. Во режија на Пети Џенкинс, а глуми Гал Гадот, филмот се случува во 80-тите години на минатиот век и ја претставува новата авантура на Wonder Woman, девојка која истовремено се обидува да ги оствари своите соништа и да порази двајца нови непријатели – Макс Лорд и Гепард. По 25 години развој на проектот, Рајан Марфи конечно објави серијал на Нетфликс за Рој Халстон Фроуик, светски познат моден дизајнер кој од своите скромни почетоци успеа да направи неверојатни работи во животот, да ја дефинира ерата на Студио 54, но и да изгори од лекови, лоши деловни одлуки и на крајот од СИДА-та.

ФИЛМОВИ

Monster: Нетфликс (7 мај)

Примерниот седумнаесетгодишен студент Стив Хармон (Келвин Харисон, Џуниор) пропаѓа кога тој е обвинет за тешко убиство. Филмот го следи неговото драматично патување од паметен и симпатичен студент на филм од Харлем, кој посетувал елитно средно училиште, до комплицирана правна битка по која тој може да го помине остатокот од својот живот во затвор.

Wonder Woman 1984: HBO GO (11 мај)

Судбината на светот е во прашање уште еднаш, и само Wonder Woman може да ја спаси. Новата приказна ја фаќа Дијана Принс како живее незабележливо меѓу смртниците во живата и елегантна 1980-тите – ера на хедонизам и желба за поседување. Иако целосно ги развила своите овластувања, таа останува таинствена и се занимава со собирање антички артефакти и извршува херојски дела само тајно. Сепак, Дајана ќе мора да ги собере сите сили, мудрост и храброст кога ќе се соочат со Максвел Лорд и Чит, негативец кој поседува натчовечка сила и умешност.

Wonderwoman

Тие премиерно се прикажуваат на 11 мај на HBO GO и на 30 мај на HBO, а може да ги побарате во понудата на MAXtv.

The Woman in the Window: Нетфликс (14.05.)

Ана Фокс (Ејми Адамс) е детски психолог која страда од агрофобија и која ја следи сликата за совршено семејство кое живее преку улицата низ прозорецот на нејзиниот дом во Newујорк. Нејзиниот живот се превртува кога таа ненамерно е сведок на брутално злосторство. Неизвесниот психолошки трилер, базиран на шокантниот бестселер адаптиран од Трејси Летс, открива шокантни тајни, и никој и ништо не е како што изгледаат.

СЕРИИ

Mysteries of the Real Sherlock Holmes: Pickbox СЕГА (27 април)

Младиот Артур Конан Дојл студира медицина на Универзитетот во Единбург, каде му предава ексцентричниот др. Џозеф Бел кој користи дедукција за да открие што не е во ред со неговите пациенти, но исто така е во состојба да заклучи каква е нивната животна приказна. Дојл подоцна ќе го базира својот најпознат лик Шерлок Холмс на д-р Бел.

The Killing: Пикбокс СЕГА

Полициската истрага за бруталното убиство и силување на млада девојка е долга и исцрпна. Детективката Сара Лунд требаше да замине во Шведска и да започне нов живот со својот вереник, но не може да го остави случајот зад себе. Сара е на чело на истрагата и тесно соработува со нејзината замена, детективот Јан Мејер. Политичарот Троелс Хартман е во средина на кампања за градоначалник кога нови докази го поврзуваат со убиството. Во период од 20 дена има сè повеќе осомничени, а приказната се движи во неочекуван правец.

Феноменалната и култна нордиска серија пристигна во Pickbox СЕГА на 19 април, а заклучно со 29 април, сите сезони се достапни на услугата, што можете да ги побарате како дел од понудата на MAXtv.

Luminaries: RTL Play Premium

Во 1865 година, Ана Ветерел (Ева Хјусон) ќе отпатува за Нов Зеланд за да започне нов живот. На последниот ден од патувањето, романтична средба со Емери Стеинс (Химеш Пател) навестува големи работи во нејзиниот живот, но пророчицата и заговорник Лидија Велс (Ева Грин) има други планови за неа. Среќата и свртува грб на измамената и изневерена Ана, но врската помеѓу двајцата љубовници е повеќе од обичен афинитет. ‘Астралните близнаци’ се родени во исто време, моментално под истото небо, што значи дека ја делат истата судбина. Кога Емери исчезнува без трага, оставајќи ја Ана без алиби за убиството што не го извршила, јамката на заговор почнува да се затегнува околу неа. Соочена со невозможното, таа мора да се запраша: Дали ја правиме нашата среќа или не прави нашата среќа?

Новата серија пристигна на RTL Play Premium на 29 април, а можете да ја најдете во понудата на MAXtv.

tportal

The Girlfriend Experience, Сезона 3: HBO (3 мај)

Серијата ги истражува односите помеѓу ексклузивните придружнички и нивните клиенти, на кои им даваат многу повеќе од само секс. Тоа се жени кои обезбедуваат ‘целосно искуство на вистинска врска’, емоционални и сексуални врски за многу висока цена. Третата сезона на оваа антологиска серија е сместена во средината на лондонската технолошка сцена. Студентката по неврологија Ирис започнува да го истражува трансакцискиот свет на „целосно доживување на вистинската врска“, но наскоро сфаќа дека работите не се толку едноставни и очигледни и дека нејзините новосоздадени врски со клиенти и даваат предност во светот на технологијата, и обратно . Затоа, човек почнува да се прашува дали нејзините постапки навистина биле водени од слободна волја или нешто сосема друго …

Keeping Faith: Pickbox (3 мај)

Адвокатите, сопругата и мајката Faith целосно се менува кога нејзиниот сопруг Еван ќе исчезне. Во потрага по вистината, Фејт ќе открие дека идиличниот град во кој живее крие мрачни тајни што и се закануваат, но и на животите на нејзините деца.

The Sons of Sam: A Descent into Darkness: Нетфликс (5 мај)

Ловот по синот на Сем (Синот на Сем), еден од најпознатите американски сериски убијци, привлече огромно внимание на светската јавност кон крајот на седумдесеттите години, а потоа оваа приказна падна во заборав – до сега. Додека апсењето и осудата на Дејвид Берковиц означија крај на кошмарот за многу жители на Њујорк, вистинската мистерија штотуку започнуваше за новинарот и автор на книгата „Ulitmate Evil“, Мери Тери. Убеден дека Берковиц не постапил сам, Тери со децении неуспешно се обидуваше да докаже дека зад овие убиства се крие мрежа на темнина, подлабока отколку што некој можеше да замисли. Вистински криминалистички документарен серијал на филмскиот режисер Џошуа Земан се потпира на архивски снимки од новости, разговори со луѓе блиски до истрагата, списите на случајот и на сопствените зборови на Тери за да се раскаже приказната за еден човек кој се криел во зајачка дупка од која никогаш не излегол. Но, дали Тери прогонува само духови или дали вистинските ‘Синови на Сем’ сè уште се таму?

Jupiter’s Legacy: Нетфликс (7 мај)

Тие го штитат човештвото скоро еден век и дојде време првата генерација суперхерои да им веруваат на своите деца да продолжат таму каде што застанаа. Додека младите суперхерои – желни да ги докажат своите вредности и бараат лични стандарди – се борат да го исполнат угледот на легендарните родители во јавноста, тензиите растат. Врз основа на графичките романи на Марк Милар и Френк Квит, серијата „Наследството на Јупитер“ е епска суперхеројска драма која трае со децении и минува низ сложената динамика на семејството, моќта и лојалноста.

Кога ќе се смири прашината: Pickbox (10.05)

Девет дена пред трагичниот напад во Копенхаген, осум лица го живеат својот живот не знаејќи што ги чека. Мортен и Камила ја слават годишнината од бракот, но ги прекинува повик од болницата. Готвачот Николај се подготвува за промена во кариерата, а Џамал се обидува да добие возачка дозвола. Девојчето Мари најде торба со опасни последици за министерката за правда Елизабет и нејзината сопруга Стина.

Халстон, Нетфликс (14.05.)

Мини-серијата на Рајан Марфи нè носи во светот на легендарниот моден дизајнер (Јуан Мек Грегор) кој го воведува своето измислено име, кое самиот го измислил, во светската модна империја, синоним за луксуз, секс, статус и слава. Халстон буквално ја дефинира возраста во која живее, седумдесеттите и осумдесеттите години од минатиот век во Њујорк, сè додека непријателското преземање не го присили да се бори за контрола над своето најскапоцено богатство, самото име Халстон.

The Underground Railroad: Amazon Prime Video (14 мај)

Адаптацијата на истоимениот алтернативен историски роман на Колсон Вајтхед, добитник на Пулицеровата награда за фикција во 2017 година, има големи шанси да стане следниот голем хит на Амазон. Заплетот се врти околу Коре Рандал (Такао Мбеду) – таа бега од плантажата во Јужен Антебелум во потрага по метрото и открива дека станува збор за вистински железнички систем со возови и тунели кои минуваат под нозете на сите.