ГОЛЕМО ИЗНЕНАДУВАЊЕ ЗА НОВАК: Еве каков подарок доби Ѓоковиќ во чест на рушење на рекордот (ФОТО + ВИДЕО)

8 март, 2021
iznenadenje

И тој го заслужи тоа.

Голем мозаик од тениски топки со ликот на Новак Ѓоковиќ, прв од ваков вид во Светот, се појави денес на платото на тенискиот центар Новак во Дорчол! Инсталацијата е широка 2,7 метри и висока 3,8 метри, а површината од 10 квадратни метри е исполнета со 2177 тениски топки! Причината за делото наречено # 2177, создадено од архитект и уличен уметник Андреј Јосифовски, произлезе од желбата да се одбележи првиот ден од новиот рекорд, односно бројот на денови на врвот на АТП-листата. Да потсетиме, Новак од денес ја започна својата 311-ва недела како број еден во светскиот тенис.

Работата на портретот на топчињата траеше три дена, од четврток до сабота кон недела, кога последната топка беше поставена во мозаикот нешто по три часот наутро. За цело време, се обрнуваше внимание на деталите за внимателно осмислениот дизајн, бидејќи секоја од топчињата имаше одредена шема, боја и место во инсталацијата, така што работата би била целосно подготвена за денот кога Ѓоковиќ ќе влезе во историјата на белиот спорт повторно.

– Топките се прицврстени во жичена мрежа, што ги симболизира неуспешните обиди на Новак да биде симнат од тенискиот трон. Сепак, тоа не се случи поради неизнудените грешки на неговите ривали, туку затоа што тој е едноставно подобар од сите во многу тениски вештини. Дури и меѓу тениските експерти, нема сомнеж дека неговото враќање и бекхенд со две раце се најдобри во светот, и дека неговото движење и покривање на теренот е вонземски – вели Јосифовски, кој додава дека голем предизвик било неговото кратко време за реализација, како и важноста на целата работа.

Ликот на Новак беше изведен со единствена уметничка инсталација, бидејќи, како што вели уметникот, тој е единствен и во Светот според неговите човечки карактеристики.

– Неговата постојана помош на сиромашните деца, големи донации за образование, предучилишни програми, здравствена заштита, борба за зголемување на платите на помалку пласираните играчи на АТП турнејата, грижа за колегите и иднината на спортот … го прават вистински херој .

Авторот посочува дека големината на изложбата ја симболизира големата љубов и наклонетост што народот ја чувствува кон Ѓоковиќ.

Сè беше полесно кога Новак се приклучи на инсталацијата со врзани очи. Пијанистот и Ноле го преминаа спрејот и рекетот на тениското игралиште во тоа време, а она што беше создадено останува единствениот залог за културното наследство во регионот.

За да се реализира овој проект, целиот тим на луѓе помогна, почнувајќи од Јелена Ѓоковиќ која организираше сè што му требаше на авторот за делото, преку Фондацијата Новак Ѓоковиќ, Медиумскиот тим на Soultime, Тенискиот центар Новак и сите други кои учествуваа .

Како продолжение на ваков проект, можеме да ја очекуваме веќе најавената соработка за зајакнување на уметноста и културата и подигнување на свеста за нивната важност.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris